top of page

האם לתזונת ישנה השפעה מכרעת על בריאות הילד, גם בתקופת ההיריון וההנקה ואף לפני?

אייל מנדלוביץ,מטפל ברפואה תזונתית והוליסטיתומומחה לאימון משפחות לאורח חיים בריא

במסגרת עבודתי כמלווה משפחות לאורח חיים בריא, אני שומע פעמים רבות על האתגרים הניצבים בפני בני בית במהלך המעבר לאורח חיים בריא.

 

כהורים לילדים מוטלת עלינו אחריות רבה... בשמירה על בריאות מיטבית לילדנו ולכן השמירה על אורח חיים בריא, הוא חשוב ואף הכרחי לכל בני הבית, אך החשיבות והאחריות שלנו כהורים ושלך כאימא עולה כאשר אנו מתכננים להביא ילד לעולם.

 

האתגרים מקבלים משמעות קצת שונה ואף חשובה הרבה יותר, שלא פעם אנו לא מיחסים לה כלל משמעות... ולמה אני מתכוון?

 

אכילה בעבור עתיד תינוקך...

 

לתזונת האם ישנה השפעה מכרעת על בריאות הילד, גם בתקופת ההיריון וההנקה ואף לפני!

 

מחקרים רבים מוכיחים כי אם שניזונה נכון במהלך ההיריון וההנקה, העלתה מאוד את סיכוי תינוקה להיות עמיד טוב יותר למחלות מערביות מוכרות היום, אז נכון לא רק תזונה אבל בהחלט לתזונה חלק חשוב ועיקרי.

 

ישנה חשיבות רבה לכך שהאימא תהייה חזקה ושתוכל לתפקד טוב יותר הן בזמן הריון והן לאחר הלידה, זה לא סוד שבתקופת הריון יש חולשה ובחילות מאחר והגוף בזמן הריון נותן עדיפות קודם כל לעובר, זה אומר שאם האימא זקוקה לדוגמא לברזל וגם העובר זקוק לברזל העובר יקבל קודם על חשבון האם וזו הסיבה לחולשה הנוראית שנשים חוות בזמן הריון, לכן נשים נוטות לפתח חסרים גדולים יותר בזמן הריון מספיק חוסר בוויטמין/מינרל אחד וכבר ישנה השפעה על הגוף ותפקודו.

 

וכאן בעצם החשיבות הרבה למזון שאת אוכלת, אספקה של מזון איכותי ממקורות נכונים! חשובים הן בזמן הריון והן בזמן הנקה, ונחוצים גם לאם ולבריאותה, דבר שבזכות עצמו מועיל לבריאות התינוק.

 

חשוב לציין שחודשי הריון הראשונים קריטיים להתפתחות התקינה של תינוקך, זה הזמן שהוא גדל בקצב המהיר ביותר במהלך כל חייו, אז נבנות כל מערכות החשובות של גופו, זה זמן קריטי עבורו לקבל את כל הויטמינים והמינרלים בצורה הטובה ביותר וממקורות הטובים ביותר.

 

תופעות כמו סוכרת היריון ודיכאון שלאחר הלידה הופכות יותר ויותר נפוצות היום, והן קורות בעקבות שינויים פיזיולוגיים והורמונאליים שיכולים להימנע לחלוטין ע"י תזונה נכונה בתקופת הכניסה להריון וההיריון וכמובן לאחר לידה.

 

בנוסף למחקרים המראים כי מחלות מבוגרים כגון מחלות לב מושפעות אך ורק מגורמים סביבתיים של תזונה ואורח חיים כמו צריכה של שומן רווי, עישון וחוסר בפעילות גופנית. ישנם מחקרים עדכניים מראים שגם תנאי המחייה של העובר ברחם מהווים גורם חשוב ומשמעותי. למשל, משקל נמוך מידי של התינוק בלידה, שנקבע בין היתר מתזונת האם בזמן ההיריון, הוכח כגורם משמעותי ביותר הקובע את הסיכון של הילד לחלות בסוכרת, בעיות לבביות, לחץ דם גבוה ובעיות כליות בהמשך חייו.

 

דבר נוסף בזמן הריון הרגישות לחשיפת רעלים היא קריטית הן לאם והן לעובר, עובר/תינוק ששוקל גרמים בודדים כל מ"ק של רעל משמעותי עד קריטי, רוב הרעלים מגיעים לתינוק דרך חבל הטבור או דרך חלב האם, בשנים האחרונות בדקו ומצאו שתינוקות שנולדים היום, נולדים עם ערכים גבוהים יותר של מתכות כבדות לעומד שנים עברו.

 

לסיכום יש צורך במודעות למה אוכלים ואיך אוכלים אוכל הוא לא בהכרח מזון, מזון הוא מלשון מזין... בהזנה הן לך והן לתינוקך לכן יש צורך בזמן זה ובכלל למזונות לא מתועשים לא מעובדים מחומרי גלם בסיסיים כדוגמת פרות, ירקות, קטניות, ועוד. לכן ההמלצה שלי היא תמיד מומלץ לקבל את מרבית הערכים התזונתיים החיוניים לנו ממזון ולא רק מתוספי תזונה. זו הדרך שבה אנחנו בנויים ואמורים לספוג אותם. תוספי תזונה סינתטיים המבודדים רכיב תזונתי אחד או כמה יחדיו, לעולם לא יכילו את המורכבות והסינרגיה המושלמת של מזון טבעי ועל כן לעולם לא יספגו ויהיו יעילים בגופנו כמו מזון טבעי ואמתי.

 

אם את זקוקה להדרכה מה לאכול וכיצד ניתן לאזן ולשפר את בריאותך ובריאות תינוקך,

 

אני מזמין אתכם כבר עכשיו להוריד בחינם את המדריך

"כך מארגנים את השבוע לאורח חיים בריא"

 

ולהרחיב את הידע בנושא אורח חיים בריא לכם ולמשפחתכם תוכלו להיכנס ממש כאן לדף

 

להורדת המדריך

 

שלכם אייל מנדלוביץ

מטפל ברפואה תזונתית והוליסטית

ומומחה לאימון משפחות לאורח חיים בריא

052-5097770

בניית אתרים: מאדורי פרם

bottom of page